Nieje čierny ako čierny (opál)

Autor: Boris Hnatko | 17.3.2016 o 22:50 | Karma článku: 2,15 | Prečítané:  867x

Ako si dať pozor, aby ste namiesto radosti, nemali starosti z kúpy čierneho opálu? Niekoľko typov ako sa nenechať oklamať.

Nieje čierny ako čierny. Väčšina ľudí sa zamyslí, ako je to možné? 

V minulom článku som písal, že existuje niekoľko miest na svete, kde sa opály ťažia (Austrália, Etiópia,....) Každé je niečim špecifické. Napríklad Austrália. V Austrálii, v mestečku Lighting Ridge, sa ťaží pravý čierny opál, ktorý už nepodstupuje žiadne úpravy farby, je to proste originál prírodný čierny opál. Ale má to niekoľko háčikov.

1. Ak kupujete od zahraničných predajcov môže sa ľahko stať, že Vám ponúknu black CRYSTAL opal. Slovo CRYSTAL značí, že sa nejedná o pravý čierny opál (BLACK OPAL), ale o CRYSTAL opal.

Ako rozoznám pravý čierny opál (black opal) od crystal opálu?

Ak máte tú možnosť, že si kameň môžete fyzicky prezrieť, je to jednoduché. Každý čierny opál (black opal) má na druhej strane čierny POTCH, cez ktorý keď zasvietite baterkou, tak svetlo neprejde. Zatiaľ čo u crystal opálov áno.

2. Nemýľte si čierne opály s doubletmi a tripletmi. Pri nákupe zo zahraničia to väčšina predajcov napíše do popisu napr.: solid black opal (tu sa jedná o pravý čierny opál), doublet opal (to už je doublet, a podobne to je aj pri tripletoch) 

Doublety a triplety sú vlastne tenké plátky opálu zlepené buď s jednou vrstvou (čiže výsledný "opál" má 2 vrstvy, a preto sa nazýva doublet), alebo dvoma vrstvami (triplet). Vrstvy môžu byť z plastu a skla, prípadne iných materiálov. Tieto "opály" vyzerajú pekne, ale nemajú veľkú cenu. Opál, ktorý sa vkladá medzi vrstvy, nieje čierny.

3. Black opal a semi black opal

Semi black opal je vlastne sivý opál. Nieje to čierny opál, ale vždy má veľkú hodnotu. Keď obsahuje červenú farbu, spolu s ďalšími farbami, môže mať hodnotu 300 dolárov za karát. V porovnaní s kvalitným black opalom je to nízka cena, ale v celku je dosť vysoká.

4. POZOR na Etiópske opály, ktoré majú upravenú farbu.

Tieto "čierne opály" niesú ani zďaleka čierne. Na prvý pohľad tak vyzerajú, ale niesú. Ak vám "obchodník", ktorý vám takýto opál ponúka ako čierny, nepovie, že má upravenú farbu a vy sa na to chytíte, že je to výborný biznis a môžte pri investovaní pár desiatok dolárov zarobiť 10000 dolárov, tak ste práve svojich pár desiatok dali za obyčajný Etiópsky opál.

Ako zistiť, že "čierny", nieje čierny?

Dohodnite sa s obchodníkom, ktorý vám takýto "čierny" opál ponúka ako čierny, že ho nachvíľu vložíte do plameňa sviečky a keď nepukne, tak ho beriete.

Nabudúce sa dozviete, kde sa dá výhodnejšie kúpiť opál.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Hrádza proti extrémizmu sa rozpadla (píše Michal Havran)

Fašisti na nič iné nečakali

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Mali by Slováci hrať v Košiciach alebo v Bratislave? (anketa)

Konečné rozhodnutie oznámia v utorok.


Už ste čítali?